Atopowe Zapalenie Skóry – jak radzić sobie z taką chorobą

skóra
Osoba cierpiąca na AZS za nic w świecie nie włoży na siebie wełnianego szala. Poza telefonem ma zawsze w torebce krem przeciwświądowy. Często smaruje nim ciało z nadzieją, że dobrze „odżywiona”skóra przestanie „palić”.

Na tym właśnie polega główny problem ludzi chorych na AZS – na powstrzymaniu ciągłego swędzenia. Ponieważ pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się zgrubiała, czerwona i skłonna do podrażnień. Wówczas swędzi jeszcze bardziej, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o zakażenie bakteriami i grzybami pasożytującymi na ciele.

I dlatego tak ważne jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to kosmetyk obowiązkowy w czasie leczenia skóry, a także jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające przyniosą ukojenie naszej skórze, a nam dadzą higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który ewidentnie zaostrza przebieg choroby. Nie jest możliwe zupełnie usunąć go z życia, ale warto szukać sposobów, które pozwolą zneutralizować jego działanie. Wykładnikiem bezpieczeństwa kosmetyków jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Gdy mamy zamiar zakupić krem, koniecznie weźmy próbkę, a gdy marzy nam się zmiana koloru włosów – wcześniej zróbmy test (idź tutaj).

lichtena
Należy również z listy zakupów wykreślić mydło, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i zastąpić je preparatami myjącymi „bez mydła”. Warto zacząć stosować naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie parabenów ani konserwantów. Odnajdziemy w nich jedynie naturę. Używanie ich będzie więc przyjemne i przyniesie efekty. Dadzą nam szansę na nowo odkryć aromaty świata, który nas otacza.

Do ich produkcji nie potrzeba imponujących rozmiarami zakładów chemicznych, nie potrzeba rozbudowanych i energochłonnych technologii. Nie powstają przy tym również stosy szkodliwych odpadów, które tysiące lat będą zalegać w środowisku. Jeżeli zależy nam na naturalnej pielęgnacji, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy wziąć to pod uwagę.
Weźmy jednak pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry to sytuacja szczególna, wymagająca wizyty u lekarza dermatologa, z tego względu zachęcamy do stosowania kosmetyków polecanych przez lekarza.

Źródło: www.lichtena.info.pl