Cudowne świecidełka, czy niezmiernie istotne surowce?

kolorowe kamienie szlachetne
Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny – tak śpiewała Marylin Monroe. Obecnie taka piosenka wzbudziłaby kontrowersje, jednakże nie da się ukryć, że współcześnie też wielu ludzi docenia czar kamieni szlachetnych. Wobec tego w dalszym ciągu popularne pozostają sklepy jubilerskie i sytuowanie tych drogocennych skał w najróżniejszego rodzaju wyrobach.

Autor: gemteck1
Mogą mieć one również szerokie zastosowanie w przemyśle ze względu na swoje unikatowe właściwości. Diamenty są wykorzystywane w produkcji sprzętu medycznego, szafir pomocny okazuje się być przy produkowaniu igieł do gramofonów stale popularnych pośród didżejów i melomanów. W produkowaniu zegarów od setek lat stosuje się rubiny. Kamienie szlachetne nie posiadają zatem funkcji jedynie dekoracyjnych. Są generalnie używanym oraz pomocnym surowcem w przemyśle różnorakiego rodzaju.

Od starożytności ludzie zwykli zdobić własne ciała świetlistymi kamieniami i metalami. Złoto, diamenty, ale również barwne szkło stanowiło znakomity sposób na zwrócenie na siebie uwagi, poprawienie aparycji, jak i poinformowanie o statusie społecznym. Na autentyczne kamienie szlachetne mogli pozwolić sobie jedynie monarchowie i reprezentanci wyższej szlachty i kapłani. Znajdywano dla nich więcej zastosowań, niż obecnie. Diamenty i rubiny umieszczano nie jedynie w biżuterii, ale również w naczyniach, meblach i wielu innych rzeczach. Wielokrotnie szczodrze inkrustowane dobra jedynie z pozoru miały pełnić funkcje inne, niż dekoracyjne. Przykładowo w siedemnastym stuleciu każdy bogacz miał co najmniej jeden suto zdobiony nautilus – rodzaj kielicha zrobionego z muszli. Miały one najróżniejsze formy, sporadycznie jednak stanowiły odpowiednie naczynie na wino. Popijanie z nich było nieporęczne, natomiast stanowiły świetną dekorację stołu.

W dwudziestym pierwszym stuleciu kamienie szlachetne takie jak diament, lub szafir to znaczący budulec w konstrukcji precyzyjnych urządzeń. Ich szczególne cechy sprawiają, iż inżynierzy znajdują dla nich szerokie zastosowanie w budowie najrozmaitszych przyrządów. Diamenty dziś stanowią najpopularniejszy kamień w jubilerstwie, jednakże używa się ich nawet przy badaniach nad cząstkami elementarnymi. Rzadki aleksandryt konieczny jest w konstrukcji statków kosmicznych i aparatury potrzebnej w pomiarach kosmicznych. Tak samo jak diament stosowany jest również w laserach. Bursztyn znajduje obszerne zastosowanie ze względu na swe znane od wieków cechy medyczne. Stosowany jest w leczeniu chorób tarczycy jak i również gardła. Jak widać kamienie szlachetne to nie jedynie przyciągające spojrzenie błyskotki, lecz również znaczący materiał różnorodnego rodzaju sprzętu, a nawet medykamentów – .