Czym jest technologia wodnego nadruku

Ręczniki z nadrukiem
Transfer wodny to technika wodnego nadruku również na fragmenty o nieregularnych kształtach. Jest ona nowatorską metodą , dająca możliwości dekorowania nawierzchni wzorami według zapotrzebowania nabywcy. Metoda ta nic wspólnego nie ma z niezwykle kosztową aerografią.

grafika komputerowa
Autor: Daniel Rehn
Źródło: http://www.flickr.com

Nawierzchnie zdobione sposobem hydrografiki są najwyższej jakości, a ich odporność jest na poziomie solidności warstw lakierniczych na samochodach, przez co nawierzchnie są łatwe w utrzymaniu oraz odporne na uszkodzenia. Hydrografika umożliwia naniesienie druku m.in. na plastik, metal, ceramikę bądź włókno szklane.

Dzięki tej technice możemy przetransferować obraz na nawierzchnie płaskie a także powierzchnie o nieregularnych kształtach. Naniesiony na powierzchnię (nadruk na materiale) hydrologiczny jest pokryty warstwą lakieru, dzięki czemu powłoka jest niebywale odporna na dużą temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Hydrografika ma bardzo szerokie zastosowanie w ozdabianiu części samochodowych. Spójrz: www.waterdesign.com.pl/.

Rewelacyjnie sprawdza się także na przedmiotach codziennego użytku, począwszy od telefonów, poprzez komputery przenośne, aż po meble. Każdy przedmiot dzięki hydrografice może zdobyć całkiem nowy wygląd. Nawet zwykły pilot do telewizora zamieni się w wyjątkowy, nadzwyczaj efektowny element zdobiący wnętrze, z tej przyczyny właśnie hydrografika prędko zdobywa popularność. Dla zaciekawionych szczegółami: czytaj o tym.

Wykorzystanie hydrografiki ograniczone jest tylko fantazją, bez wątpienia jest to technologia przyszłości. Najogólniej powiedziawszy hydrografika polega na transferze wzoru na tworzywo. Element z naniesionym deseniem jest zamaczany w specjalnym roztworze po czym utrwalany. W następnej kolejności może zostać pokryty warstwa lakieru.

Graffiti, dekoracje ścienne
Autor: Siavash Sam Anvari
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże sam proces nie jest zwykłym zanurzeniem elementu w płynie, wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Szkolenia z hydrografiki zwykle zawierają: przygotowanie fragmentu pod hydrografikę (wybór należytych typów farb oraz lakierów, reguły dobierania kolorów farb bazowych, sposoby malowania), właściwy proces nakładania hydrografiki (właściwy wybór i przygotowanie filmu, nakładanie hydrografiki), dobór urządzeń (zapoznanie się z konstrukcją wanny do hydrografiki, pomoc w budowie myjni a również pomoc w wyborze najlepszego dostawcy aktywatorów).