deformacja palców u nóg

Stopy
Stopy zdołają wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, niedomaganiach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieładnie, ale też bolą. Haluks, czyli paluch odkształcony to deformacja stawu palucha, jaka cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp
Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz to większej liczby ludzi, przeważnie pań, aczkolwiek dotykają również panów. W większości wypadków skrzywienie następuje na obu stopach. Leczenie haluksów (więcej na stronie) jest uzależnione od poziomu rozwoju schorzenia. W pierwszym etapie choroby wykonalne jest osłabianie uciążliwości poprzez użycie fizjoterapii, doboru odpowiednich wkładek i używanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (przeczytaj więcej) można operować różnorodnymi metodami. W ostatnich latach powstało sporo nowatorskich rozwiązań operacyjnych w obszarze chirurgii stopy, jakie zezwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym używa się szczególne obuwie, a chodzenie zaczyna się już od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych chorzy chodzą kilka tygodni. W leczeniu pooperacyjnym wykorzystuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Przeprowadzone leczenie (zobacz odnośnik do serwisu) haluksów operacyjne (więcej może zapobiec dalszemu wzmacnianiu się odkształceń. Ma to szczególne znaczenie u młodych chorych, jacy nie zdają sobie sprawy z przyszłych niedogodności. Wdrożenie właściwego leczenia operacyjnego zezwala nie tylko ocalić przed dalszym postępem schorzenia, lecz zapobiega także rozwojowi pozostałych zmian w obszarze stopy.

Chora stopa
Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w formach niedużo zaawansowanych, albo kiedy leczenie operacyjne jest nazbyt wysokim obciążeniem dla chorego. W owych wypadkach stosuje się podkładki, jakie wznoszą przednie sklepienie stopy. Przy sporych dolegliwościach bólowych poleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki. Warto również wykonywać ćwiczenia polegające na podeszwowym zagięciu palców.

Choroba ta jest dziedziczna i ma charakter postępujący. By zapobiegać odkształceniom, należy zakładać wygodne i stosownego rozmiaru buty.