Hialuronidaza pogłębia przepuszczalności tkanek

kwas hialuronowy
Hialuronidazy są grupą enzymów bardzo szeroko rozpowszechnioną w naturze. Zalegają w wielu mikroorganizmach, skorupiakach, owadach i kręgowcach. Dodatkowo enzymy z rodziny hialuronidaz tworzą niezwykle istotny szczegół toksyn węży, jaszczurek, czy pszczół. Hialuronidazy wywodzące się z różnorodnych źródeł, różnią się masą cząsteczkową, oraz mechanizmem aktywności.

Enzym hialuronidaza znajduje się naturalnie w ludzkim systemie. Dzięki swoim właściwościom dyfuzyjnym, hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy, jaki jest naczelnym spoiwem śródbłonka naczyń krwionośnych. Oprócz tego, oddziałuje na wzmożenie przepuszczalności ich ścian. Pozytywnie wpływa na resorpcję, ogranicza obrzęki i wysięki.
hialuronidaza
Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Hialuronidaza jest enzymem z gatunku hydrolaz, jaki przetrawia włókna kwasu hialuronowego. Jej cechy grają znaczącą funkcję w kuracji długotrwałej niewydolności żylnej. Leczenie żylaków jest dopuszczalne wyłącznie we wczesnym stadium choroby. Im mniejsze przekształcenia chorobowe, tym większe i szybsze możliwości wyleczenia. Nieleczone, zdołają doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych. Teraz użytek hialuronidaz w medycynie, opiera się przeważnie na powiększeniu w praktyce klinicznej hialuronidazy, która przez wiele lat były gromadą niedocenianych i słabo scharakteryzowanych enzymów. Kwas hialuronowy wzmacnia drożności tkanek łącznych, co skutkuje łatwiejszą i szybszą dyfuzją serwowanych parenteralnie leków. Hialuronidaza jest oznaczana elementem rozprzestrzeniania, bowiem udostępnia wnikanie mikrobów z miejsca skażenia w głąb skóry i tkanki podskórnej.

Dzięki owym właściwościom upraszcza również rozszerzanie się podanych leków. Jak demonstrują badania, w procesie leczenia żylaków, nie zawsze są pożądane, bowiem niektóre preparaty farmakologiczne stosowane w leczeniu owego schorzenia, takie jak wyciąg z kasztana, bądź rutyna i jej pochodne, krępują aktywność tego enzymu. Ze względu na uczestnictwo w wielu biologicznych procesach, hialuronidazy są spostrzeżone jako markery diagnostyczne, oraz przypuszczalny cel terapeutyczny..