Ile czasu wymaga uszycie stroju?

zlecę szycie
Bycie artystą teatralnym to ciężki kawał chleba. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z tym fachem, zdaje sobie sprawę iż wymaga on bardzo dużo od człowieka. W głównej mierze czasu, tony czasu, jaki należy poświęcić na ćwiczenie roli.
Outlet
Autor: Gavin Craigie
Źródło: http://www.flickr.com

szycie ubrań
Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Zaś za sceną jest jeszcze więcej pracy. Zajrzyjmy za scenę.

zlecę szycie
Autor: Ha pegg
Źródło: http://www.flickr.com

Za każdym aktorem stoi wielka liczba statystów, jacy dbają o dobrą prezencję aktorów. Makijażyści troszczą się o to by twarze się nie świeciły, albo mają więcej pracy, kiedy aktor gra postać, jaka potrzebuje czasochłonnej charakteryzacji. Czasem odpowiednie ucharakteryzowanie trwa nawet siedem godzin. Sami zdajecie sobie sprawę, iż to wiele wymagająca od artysty i od makijażystów praca. Lecz najbardziej czasochłonne jest szycie (lamówka) ubrań, w które czasem zaangażowanych jest kilkudziesięciu ludzi. Uszycie jednego stroju może trwać kilka tygodni. Niektóre stroje wymagają sprowadzenia rzadkich materiałów, jak chociażby futer lub aksamitów. Aby się dowiedzieć ile trwa produkcja całego przebrania postanowiłem, że zlecę szycie (guma pasmanteryjna) kostiumu Gandalfa. Okazało się, iż koszt stworzenia takowego ubrania kosztuje gigantyczną kwotę dwóch tysięcy złotych. Jak widać szycie strojów dla aktorów teatralnych wymaga od profesjonalisty mnóstwo. Przede wszystkim dokładności, ponieważ ilości materiału są ograniczone, toteż profesjonalista nie ma możliwości się pomylić. Niektóre kostiumy wymagają zszycia przykładowo bardzo grubej skóry z lnianą tkaniną jaka jest również niełatwy w obróbce. W tym momencie do szycia przystępuje nawet pięciu pracowników, którzy wpierw zmiękczają skórę, by potem mocną igłą do szycia połączyć za pomocą żyłki na ryby dwa materiały. Nie dość, iż zawód artysty teatralnego jest trudny to za nim stoi wielu innych pracowników, którzy dbają o jego właściwy wygląd w czasie spektaklu.

Nic dziwnego teraz, że bilety na nowe spektakle są drogie, kiedy już to wszystko wiecie. To co widzimy na deskach teatru to jedynie czubek góry lodowej.