Jak należy prawidłowo dbać o paznokcie, jakiego rodzaju problemy spotykają je najczęściej.

Kobieta w bieli
Paznokcie stanowią tak naprawdę naszą wizytówkę, jeżeli będą zadbane i w dobrym stanie, to mogą dłoniom zapewnić dużo wdzięku i uroku. Lecz o stan ich trzeba właściwie zadbać, ponieważ wszelkie kłopoty bardzo szybko są zauważalne.

świece zapachowe
Autor: Lehigh Valley, PA
Źródło: http://www.flickr.com
Kobieta w bieli
Autor: Jorge Mejía peralta
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim trzeba je regularnie przycinać na odpowiednią długość. Trzeba wykonywać to dokładnie, ponieważ wszelakie zostawione zadziory przy paznokciach nie tylko mogą niszczyć skarpetki, lecz również spowodować rany w palcach czy nawet wrastanie. Sklepy z artykułami kosmetycznymi są pełne najróżniejszych przyrządów do pielęgnowania paznokci, z tego też powodu warto się w nie zaopatrzyć i regularnie ich używać. Utrzymanie odpowiedniej długości ma duże znaczenie dla naszego wyglądu, lecz nie wystarczy do tego, żeby one były w dobrym stanie.
Paznokcie są bardzo wrażliwe na braki minerałów i witamin w codziennej diecie i bardzo szybko widać po nich skutki niewłaściwego odżywiania. Jednym z częściej spotykanych tego objawów jest rozdwajanie się paznokci (zobacz kruche paznokcie), jeśli pojawią się z tym problemy, to najwyższa pora żeby zacząć o siebie dbać. Często codzienna dieta nie wystarczy do tego, aby paznokcie wróciły do formy, wówczas będzie trzeba zażywać odpowiednie suplementy. Sporym problemem, który dotyka zwiększającą się ilość ludzi, jest grzybica paznokci (zobacz też grzybica paznokci rąk).

Choroby tej nie należy w żaden sposób lekceważyć, ani też leczyć jakimiś domowymi sposobami. Niezbędna tu będzie pomoc specjalisty, trzeba nastawić się również długą, kilkumiesięczną kurację. Czytaj też