Jak pielęgnować dojrzałą cerę?

cera
Już po czterdziestym roku życia u dam zaczyna zmniejszać się ilość hormonów, zwłaszcza estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą skórę. Toteż wymaga ona troszeczkę innego traktowania. W czasie poprzedzającym menopauzę, w czasie jej trwania a także po jej zakończeniu zredukowany poziom estrogenów jest przyczyną pojawiania się różnorodnych oznak starzenia się skóry, zwanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia stanu żeńskich hormonów następuje zanik włókien kolagenowych odpowiadających za giętkość i odpowiednie naprężenie skóry.

zdrowa skóra
Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Zachodzi również obniżenie liczby glikozaminoglikanów. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega także podskórna tkanka. Na skutek tychże procesów cera traci gęstość i elastyczność, pogłębiają się zmarszczki powstałe na skutek naturalnego procesu starzenia się. Wygląd skóry pogarsza też utrata odpowiedniego nawilżenia spowodowana zmniejszająca się dawką związków tłuszczowych. Nazbyt mała doza lipidów w naskórku powoduje, że woda odparowuje, natomiast okrojona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego dar wiązania jej jeszcze bardziej zwiększa suchość (płatek pod oko).

Mało tego u osób, które nie stosowały stosownej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawiają się rozmaite przebarwienia. Korzystna w walce z tymi zmianami może być hormonalna kuracja zastępcza, jakiej rozpoczęcie powinno się skonsultować z lekarzem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednakże z obowiązku należytej pielęgnacji cery. Przede wszystkim potrzebny jest właściwy wybór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce muszą znaleźć się krem przeciwzmarszczkowy jak też płatki pod oczy (przeciwzmarszczkowy krem). Kosmetyki dla pań dojrzałych są niestety kosztowne, ale za to najbardziej obfite w składniki aktywne. Więcej: pod linkiem

Krem taki oprócz tego, iż powinien być odżywczy, ażeby poprawić barierę lipidową zatrzymującą w skórze wodę, powinien również mieścić konieczne skórze składniki. Dobrze byłoby zapewniać w kremie kolagen będący typem białka, z jakiego między innymi stworzona jest nasza skóra. Istnieją substancje sprzyjające wytwórczości kolagenu przez organizm, np. witamina C. Dostarczenie tychże substancji aktywizuje syntezę kolagenu. Krem taki trzeba wklepać w skórę twarzy i szyi oraz dekoltu. Kremy takie nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.