Co należy wiedzieć o przygotowaniach przed triathlonem?

Trening biegowy
Biegasz dość regularnie? Poza tym umiesz dobrze pływać i lubisz jazdę na rowerze? A zatem czemu nie spróbować swoich sił w triathlonie? Dowiedz się jak się do niego przygotować, żeby być w rewelacyjnej formie, osiągnąć zaplanowany cel i nie nabawić się kontuzji.

Jazda na rowerze
Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje kilka form triathlonu wśród, których wyróżnić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Wybierz takie, które najbardziej odpowiada Twojemu poziomowi i czasowi jaki pozostał do triathlonu. Od czego zatem rozpocząć przygotowanie do triathlonu? Przede wszystkim postaw sobie cel możliwy do osiągnięcia. Od niego zależy jak będzie wyglądał Twój program treningowy. W dodatku założenie sobie celu ma działanie motywacyjne. Odliczaj dni do triathlonu, zapisując w dzienniku przygotowań wszystko, co robisz. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć swoje postępy i będziesz świadom ile jeszcze przed Tobą. Planowanie jest fundamentem sukcesu w każdej dziedzinie życia, również w sporcie!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a też ograniczeń. Początkowa praca, którą musisz wykonać polega na wyeliminowaniu lub chociaż zredukowaniu czynników, które mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu konkretnego celu. A więc jakie są Twoje słabości? Sporządź uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się z obszarami takimi jak: sposób życia, odżywianie, podatność kontuzje oraz taktyka. Przygotowanie do triathlonu najlepiej rozpocząć rok przed zawodami. Ten czas należy podzielić na etapy treningowe. Początkowo musisz skupić się na poprawieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu wysiłku podczas treningu.

Pływanie
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pogłębianie efektów treningu a podczas ostatniego tygodnia przed triathlonem powinieneś stopniowo zmniejszać intensywność wysiłku – wskazany jest jogging, jazda na rowerze i basen, lecz po prostu na mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by pozwolić organizmowi na regenerację.

Plan przygotowań do triathlonu powinien wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Ważne, by naprzemiennie i regularnie uprawiać trzy dyscypliny, poza tym urozmaicać treningi, planować sobie jeden dzień w tygodniu na regenerację a na weekend warto zaplanować najdłuższy trening. Dzięki dobremu rozplanowaniu przygotowań przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale również rewelacyjna zabawa, w której możesz uczestniczyć przez wiele lat. A więc widzimy się na mecie!