Jakiego rodzaju preparaty stosować, żeby nasza skóra zawsze wyglądała zdrowo? Czy jest jakiegoś rodzaju skuteczny specyfik?

krem
To właśnie organizm ślimaka wytwarza śluz, w którym zawarte są substancje regenerujące różnego rodzaju komórki ciała. Analogicznie naukowcy zaczęli myśleć o regenerowaniu ludzkiego naskórka: skoro śluz ma wpływ na zrekonstruowanie tkanek ślimaka to czemu nie miałby zadziałać na ludzką skórę? Zrobiono badania jakie udowodniły stymulujące na ludzkie fibroblasty działanie śluzu.Badacze rozmyślali o regeneracji ludzkiej skóry, bo skoro śluz ma wpływ na odbudowywanie tkanek ślimaka, to czemu nie mógłby podziałać na ludzką skórę? Zrobiono liczne badania, które potwierdziły te przypuszczenia, tak stworzono krem ze śluzu ślimaka, jaki jest dziś coraz częściej używany do pielęgnowania ciała. Od tego czasu liczne koncerny kosmetyczne korzystają z tego wspaniałego, naturalnego surowca do produkcji różnych kosmetyków, wspomnianego wyżej kremu, lecz nie tylko.

Powstający w ten sposób kolagen wypełnia zmarszczki oraz blizny, a przy tym odbudowuje warstwę skóry, pomagając jej w walce z trądzikiem jak również przebarwieniami. Systematyczne nanoszenie preparatu pozwala przywrócić wcześniejszą elastyczność oraz gładkość skóry. Krem ten znajduje zastosowanie tym bardziej w sytuacji, gdy kolejne kosmetyki okazały się mało skuteczne, nie zapewniły dobrych efektów. A jak to się zaczęło? Ślady pierwszych zastosowań leczenia zmian skórnych za pomocą śluzu ślimaka możemy odnaleźć już u Hipokratesa, ale też u Indian, którzy zamieszkiwali niegdyś Araucanię, czyli dzisiejszy obszar południowego Chile. Badania naukowe nad właściwościami śluzu ślimaka rozpoczęto w dziewiętnastym wieli, lecz dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęto stosować śluz, jako dodatek do kosmetyków.

Obecnie ten wyjątkowy składnik można spotkać w wielu preparatach kosmetycznych, dajmy na to mleczka do ciała czy żel do mycia twarzy – link. Należy również wiedzieć, iż sama nazwa składnika aktywnego, to znaczy ekstrakt ze śluzu ślimaka, budzi sporo kontrowersji, lecz ze względu na własną skuteczność i niesamowite działanie znajduje wciąż większe zastosowanie w kosmetyce. Aby jednak uzyskać tego typu preparat trzeba trochę czasu. Ekstrakt natomiast to produkt czysto farmaceutyczny, czyli jest objęty ciągłą kontrolą.