Jazda rowerem odpowiedzią na korki w miastach

images
Jeżdżenie rowerem to forma rozrywki zdobywająca coraz więcej fanów. Pedałując radośnie przed siebie nie tylko niwelujemy nadmierne fałdki i ćwiczymy mięśnie. Przerzucając się z innych form transportu nie niszczymy w dodatku środowiska. Zalety niewątpliwie są istotne jednak uwagę powinno się w pierwszym rzędzie skupić na najważniejszym elemencie omawianego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy wybrać?

Wybór roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. W zależności od tego w jakich warunkach będziemy jeździć części tworzące nasz dwukołowiec będą różne. Dobrze jest odwiedzić niejeden sklep rowerowy, porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na ten temat. Różne ramy, hamulce czy kąty nachylenia kierownicy w innych modelach dadzą zupełnie odmienne doświadczenia i wrażenia z jazdy. Ważne jest, by odpowiednio dopasować rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. W wyniku tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

Przede wszystkim warto omówić dwa podstawowe typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” dają szansę komfortowo poruszać się w ruchu miejskim. Wyróżniającymi elementami są wyżej umieszczona, giętka kierownica, szersze i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i dobrą widoczność, właściwe oświetlenie i wymagane zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz błotniki zapobiegające przed zabrudzeniem podczas jazdy. Często uzupełnione są koszykami i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Raczej również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na równym terenie są zbędne.

W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak sama nazwa wskazuje zaprojektowano je do jazdy terenowej, np. w górach. Cechuje je w głównej mierze nieduża, dodatkowo wzmacniana rama, mocna, ale niezbyt ciężka konstrukcja i dobre hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome, których konstrukcja powoduje, że jadący potrafią rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Pomijając powyższą zaletę mają one jednak wiele wad, które nie przyczyniają się do zwiększenia ich popularności. W pierwszej kolejności narzucają one potrzebę równej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada poważnie ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i odstawić samochód do garażu.