Kierunek w sztuce i w wizerunku przemysłowym

farby
Pomimo, że art deco, jako kierunek w sztuce rozwijało się w wielu państwach równolegle, to metropolią jego był Paryż. Uznaje się, że naturalnie tam funkcjonowali czołowi wyraziciele nurtu i powstawały najbardziej interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Kierunek ten górował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie przemysłowym, ozdób wnętrz i modzie.

Sztuka art deco określa się w szczególności naturalnością i geometryzacją formy, kontrastową kolorystyką, dobieraniem płaszczyzn, czerpaniem weny z odmiennych epok.

obrazy w stylu art deco
Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com

Art Deco to styl o wielu twarzach – www. Uwolnione damy, luksusowe transatlantyki, okazałe metropolie, cudowne drapacze chmur. Era zbytku, osobliwej elegancji i szalonej rozrywki. Epoka Art Deco, kierunek międzywojnia objął cały świat i każde dyscypliny sztuki, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, film (sprawdź wideofilmowanie kraków) i fotografie. Był to czas wielkich zmian technologicznych, społecznych i politycznych. Era dużych kontrastów i wizji złowróżbnych. W tym czasie, masową wytwórczość i konsumpcję wspomogły znakomite metody promocyjne. Od zamożnej dziewczyny ozdabiającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy pragnął posiadać atrakcyjne nowomodne przedmioty. Geometryczna prostata, wyrafinowanie modeli i umiarkowany ornament, to znaki epoki. Dbano o wszelki detal, a każdy pomysł wykańczano do perfekcji. W Polsce muzą dla sztuki dekoracyjnej Art Deco, była sztuka współczesna, którą wiązano z tradycją klasyczną i ojczystą.

art deco
Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco wyszukany, etniczny kierunek zawdzięczał inspiracji czerpanej ze sztuki chłopskiej. Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich dzieła charakteryzowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością ozdób, również bogactwem motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, szczegółowo nacinane jodełki, przeobrażające się w serie trójboków, rombów i trapezów, również kryształowe struktury używane w zdobieniu pomieszczeń.