Kosmetyki a dermatologiczne kosmetyki

paznokcie
Kosmetyki dermatologiczne, to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetologii. Niekiedy ujmowane są jako kosmeceutyki, dlatego że objawiają działanie nie wyłącznie pielęgnacyjne, ale i lecznicze.
Kluczowym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w leczeniu kłopotów skórnych, choć nie istnieją przeciwwskazania do stosowania ich do pielęgnacji skóry zdrowej.

Zakupy przez internet
Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Szacuje się, iż więcej niż ¼ ludności ma problemy z uczuleniami skórnymi i nadwrażliwością skóry wywołaną np. zanieczyszczeniem środowiska. Z owego powodu na rynku pojawiły się dermokosmetyki. Czym one różnią się od zwyczajnych kosmetyków? Kosmetyki dermatologiczne wytwarzane są w warunkach sterylnych. Możemy wręcz powiedzieć, iż proces wytwórczości kosmetyków dermatologicznych przypomina ów właściwy dla produkowania lekarstw.
paznokcie
Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com

Środki tego rodzaju powstają pod czujnym okiem profesjonalistów – dermatologów a także chemików. Od zwyczajnych kosmetyków dermokosmetyki odróżniają się szczególnie kompozycją. Mają one właściwości hipoalergiczne, zatem nie wywołują reakcji alergicznych skóry. Są one wolne od substratów, takich jak pigmenty (zobacz też – pigmenty do makijażu permanentnego), eteryczne olejki czy substancje zapachowe. Dodatkowo, kosmetyki apteczne w swym składzie zawierają więcej składników bioaktywnych, aniżeli normalne kosmetyki. Kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają substancji konserwujących. Bazują na wodzie termalnej, jaka jest dostatnim źródłem minerałów. Mieszczą także witaminy.

Kosmetyki dermatologiczne wykazują działanie łagodzące, przeciwzapalne, kojące i odżywiające, stąd są perfekcyjne dla skóry wrażliwej.