Pielęgnacja włosów: jak określić rodzaj włosów i wybrać należytą pielęgnację?

kobieta-włosy-obrazek
Pielęgnacja włosów, stosowna dla ich rodzaju, umożliwia podkreślenie naturalnego uroku. Najdroższe szampony nie pomogą twym włosom, jeżeli będą niewłaściwie dobrane. Od tego, jakie masz włosy, zależy ich należyta pielęgnacja. Czym się cechują poszczególne typy włosów i jakim sposobem je pielęgnować, ażeby były śliczne jak też zdrowe? Sposób pielęgnacji włosów zależy w ogromnej mierze od typu włosów. Jednakże jak zidentyfikować, jakie mamy włosy oraz które kosmetyki powinniśmy stosować? Sypie ci się z głowy łupież, denerwuje nieodzowność codziennego mycia mocno przetłuszczających się włosów, nie możesz ujarzmić loków jak stóg siana? Nim kupisz następny specyfik, przeczytaj!

włosy-kobieta-obrazek
Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim musisz poznać swoje włosy i zakwalifikować je do wskazanej grupy. Dopiero potem możesz ruszyć po zakupy. Doskonały kosmetyk źle dopasowany nie tylko nie pomoże ci, lecz wręcz zaszkodzi. Wygląd włosów zależy od wody, a konkretniej od zachowania równowagi wodno-tłuszczowej. Podstawowym budulcem włosów jest keratyna. Jeżeli jest w niej zbyt mało wody, włos staje się podatny na uszkodzenia oraz sztywny. Włosom szkodzi zarówno przesuszenie, jak też zbytnie nawilżanie. Każdy włos otoczony jest sebum – cienką osłonką tłuszczu, pochodzącą z gruczołów łojowych, której zadaniem jest przeciwdziałanie ich schnięciu. Kiedy gruczoły te są nadmiernie aktywne i produkują zbyt wiele tłuszczu – woda nie ma sposobności odparować i włosy wiotczeją. Natomiast całkowite zlikwidowanie tłuszczu (np. przez użycie nienależytego szamponu) zanadto wysusza włosy, co od razu widać po tym, że stają się sianowate.

Kiedy twoim ambarasem jest wypadanie włosów, zastosuj szampon przeciw wypadaniu włosów, ale najpierw o nim poczytaj – szampon przeciwdziałający wypadaniu włosów (szampon przeciwdziałający wypadaniu włosów).

Włosy normalne są za każdym razem mięciutkie jak też sprężyste, lśnią jak też łatwo jest je układać. Nie były barwione ani rozjaśniane. Nie są suche (po myciu układają się) jak też nie przetłuszczają się prędko. Myj je systematycznie szamponem określonym do włosów normalnych. Po myciu używaj odżywek pielęgnujących. Latem zadbaj, by wszystkie preparaty do włosów, jakich używasz, posiadały filtry przeciwsłoneczne. Włosy suche. Zbyt niewiele sebum doprowadza do tego, iż poziom wilgoci spada poniżej dopuszczalnego minimum. W rezultacie włosy stają się twarde. Niekiedy niszczą się nawet od mocniejszego podmuchu wiatru czy w czasie czesania. W takowym wypadku koniecznie używaj szampon do włosów suchych.

Wszystkie wymienione kosmetyki dostępne są też on-line. Najpierw jednak trzeba o nich poczytać -www.swiatleku.pl/kosmetyki/szampony/zniszczone-suche (www.swiatleku.pl/kosmetyki/szampony/zniszczone-suche)