Elementy umundurowania – najróżniejsze mundury i elementy wyposażenia

mundur harcerski
Na terenie zarówno globy, jak i naszego kraju istnieją najróżniejsze formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że używają mundurów. To właśnie mundur pozwala odróżnić przedstawicieli tych grup od reszty obywateli. Jakie są cechy charakterystyczne rozmaitych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

harcerze
Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest bez wątpienia wojsko. Nie da się tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru. Poszczególne rodzaje wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uchodzą wojska lotnicze, których mundury mają specyficzny stalowy kolor.

Czy omawiany wątek bardzo Ci się spodobał? Jeżeli tak, to pójdź do oferty (http://stadion.bialystok.pl/) i zobacz informacje, w które obfituje inny portal.

Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskich lotników.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają również mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od reszty jest znajdująca się na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do elementów wyposażenia mundurowego zaliczają różne typy czapek – Zaliczana jest do nich także furażerka. Furażerka jest małych rozmiarów czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to rzecz jasna jedyna czapka, którą noszą wojskowi.
harcerz
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Podobne czapki stosowane są przez policjantów oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają także buty.

Formacją umundurowaną o nieco odmiennym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski jest inny dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódniczka, chłopcy rzecz jasna zakładają spodnie. Mundury harcerskie mają stalowo – zielony kolor. Cechą wyróżniającą są grube skarpety noszone przez dziewczynki. Wygląd mundurów prezentuje się inaczej w zależności od formacji oraz tego, czy jest on stworzony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach noszących mundury zaczęły służyć również kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, aby coś miało się zmienić.