Słodycze czyli coś, co wszyscy kochają

haribo
Trudno znaleźć kogoś, kto nie nie przepada za słodkościami – praktycznie każdy człowiek ma pewne swoje ulubione czekoladki, batoniki, landrynki oraz sporo innych. Zwłaszcza dzieci kochają słodycze; częściowo wynika to stąd, że najmłodsi mają znacznie więcej receptorów smakowych odpowiedzialnych za odbieranie słodkich smaków. Jednakże można mieć wrażenie, iż również większość dorosłych nie jest ich pozbawiona. Zawierające cukier przysmaki są przez Polaków chętnie kupowane na deser albo też na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa
Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W naszym kraju, podobnie, jak w wielu krajach europejskich, funkcjonują ci sami wytwórcy jeżeli chodzi o słodkości. Z tego powodu w gruncie rzeczy półki w naszych sklepach mają niemalże taką samą zawartość. Wszyscy znamy, czy to z reklam w TV czy regałów w sklepach takie marki, jak Ferrero – producenta na przykład Nutelli czy też niezwykle cenionego Rafaello, Haribo – jaki najbardziej zasłyną z produkcji słodkich żelowych misiów czy też markę Prince Polo, jaka proponuje chrupiące wafelki oblewane czekoladą w wielu rodzajach oraz smakach – (link do wpisu). To tylko nieliczne przykłady marek, jakie z pewnością kojarzy każda osoba, która z przyjemnością pozwala sobie na słodką przerwę z ulubionym batonikiem. Opisany tutaj stan rzeczy, że praktycznie wszędzie da się kupić nasze ukochane słodkości ma i dobre i złe strony: z jednej produkty Ferrero, żelki owocowe Haribo albo wafle Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapomnieliśmy o naszych narodowych przysmakach.

Pomimo że w tak lubianych przez każdego słodyczach znajduje się wiele szkodliwych substancji, można mieć całkowitą pewność, iż nigdy nie znajdziemy w nich niezwykle toksycznego związku chemicznego, jakim jest saletra potasowa. Co to takiego? To znany od wielu lat związek chemiczny, który na szerokie zastosowanie szczególnie w przemyśle paliwowym, wytwarzaniu mięsa, oraz rolnictwie. Saletra potasowa to dokładnie azotyn potasu – saletra to jedynie nazwa zwyczajowa. Substancja ta to bardzo mocny utleniacz, z tego powodu wykorzystuje się go w działaniach związanych z wytwarzaniem czarnego prochu. W wędliniarstwie funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem jest podstawowym elementem paliwa we własnoręcznie tworzonych materiałach pirotechnicznych – następna strona.