Trudny zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Lekarz
Porozrywanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to problem najdorodniejszych i najistotniejszych więzadeł, które umieszczone są w kolanie. To bez wątpienia pewnie dzięki nim kolano może znosić znaczne obciążenia, dlatego ich podniszczenie prowadzi do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i objawy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym może polegać leczenie?

Złamana noga
Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie możemy znaleźć aż jedenaście więzadeł, które mogą stabilizować staw kolanowy i zapewniają jego należyte działanie, ale te dwa będzie odgrywać najważniejszą rolę w tym procesie. Zazwyczaj dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego usytuowanego z przodu. Więzadło to składa się z dwóch pęczków włókien. Gdy noga jest wyprostowana przytwierdzone są równolegle do siebie (więcej informacji). Gdy ją zegniemy – pęczki krzyżują się, tworząc typ rygla, który uniemożliwia przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest ustabilizowana.

Więzadło krzyżowe z przodu to nie tylko ważny stabilizator. Jest też narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą wiemy, w jakiej sytuacji jest noga i możemy panować nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Dziś ortopedzi doczekali się bardzo dobrej techniki odtworzenia więzadła, która daje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstrukcja dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda
Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Uszkodzone więzadło krzyżowe zlokalizowane z przodu potrzebuje leczenia operacyjnego. Zabieg zawsze poprzedza dokładna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień uszkodzenia oraz obecność lub nie dodatkowych urazów. Czasami wymagane jest zrobienie diagnostycznej artroskopii, czyli przeprowadzenie do stawu kolanowego narzędzia z układem optycznym, dzięki któremu specjalista może zobaczyć wnętrze stawu. W czasie tego rodzaju artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. z reguły jednak wykonuje się to podczas jednego artroskopowego zabiegu rekonstrukcji więzadeł. Najlepiej zrobi to specjalista jak ortopeda Jan Paradowski.