Urlop w górach

wyprawa w góry
Wielu z nas projektuje w te wakacje odpoczywać w południowym regionie naszego państwa. Jednakże nierzadko podróżnicy nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie do urlopu w górach. Odziewanie się na górską wyprawę tak, jak na plażę może mieć niezwykle poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia!

Odpowiednie buty to podstawa. Wszelakiego typu mokasyny, sandałki, a nawet tenisówki albo adidasy przydają się na przechadzkę po Krupówkach, ale nie na górzyste szlaki. Niestety w sezonie na wielu szlakach (często tych najtrudniejszych, w Tatrach) można dostrzec cały asortyment sklepu obuwniczego. A z przyczyny owej beztroski podróżników GOPR corocznie notuje coraz to większą ilość wypadków. (Wskazane jest również pamiętać, że w poniektórych państwach, przykładowo na Słowacji, za akcję ratowniczą trzeba uregulować należność!) Naturalnie na wędrówki najlepsze i najbezpieczniejsze będą nieprzemakalne buty trekkingowe powyżej kostki oraz z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz
Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski – sprawdź więcej – oferuje podobne buciki (polecana strona). Zagwarantują nam przede wszystkim bezpieczeństwo, nawet w największy upał możemy zwichnąć nogę próbując przejść strumyk po kamieniach. W bucikach trekkingowych nie musimy również bać się opadów. Niestety odpowiednie buty do górskich wędrówek to wydatek paruset złotych. Jeśli przerasta to potencjał naszej kieszeni, zabierzmy chociaż obuwie z profilowaną podeszwą, jakie zapewni nam lepszą przyczepność. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych szlaków oraz dobierać łatwiejsze szlaki, przebiegające dolinami. Do butów powinniśmy obowiązkowo założyć dobre, bawełniane skarpety. Jeżeli wybieramy się na dłuższą ekskursję, to nawet dwie pary (grubsze wkładamy na cieńsze) – dodatkowo usztywnią stopę i zabezpieczą ją przed otarciami.

Osłona przed słońcem. W górach może nam bardzo dokuczyć słońce. Nie można nie pamiętać o ochronie głowy (obowiązkowo u maluchów) chustką lub kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu również o poparzenia z powodu rzadszego powietrza (wyjątkowo w wyższych partiach). Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem kilka razy na dzień. Przydadzą się także odpowiednie przeciwsłoneczne okulary.

buty, góry
Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Naturalnie szlak turystyczny to nie rewia mody – ubierając się na ekskursję musimy kierować się głównie wygodą. Rzeczy wybierzmy lekkie (dżins odpada, jest nadto sztywny), przewiewne oraz praktyczne. Dobrze jest zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najbardziej odpowiednie będą koszulki typu T-shirt – krótki rękaw ochrania ramiona przed słońcem oraz chroni je przed otarciami od plecaka. Panie powinny zrezygnować ze spódniczek na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Doskonałe będą takie z dopinanymi nogawkami bądź podwijane – nadzwyczaj przydatne, kiedy zrobi się chłodno bądź szlak jest nieczęsto uczęszczany oraz zarośnięty jeżynami.

W sklepie Camp nabędziemy też polar oraz kurtkę przeciwdeszczową- .