W jaki sposób dbać o uzębienie? Co trzeba wiedzieć, czego wystrzegać się?

jędrność
Nie czyszcząc ząbków, oddajemy pole bakteriom. Z kolei one atakują nas, wywołując nie tylko próchnicę, lecz również choroby serca, zwiększają niebezpieczeństwo udaru i zawału.
Etiologia próchnicy jest złożona, występuje parę elementów sprzyjających jej rozwojowi: chorobotwórcze mikroorganizmy tworzące na ząbkach błonkę, tak zwany biofilm, bądź też płytkę bakteryjną oraz substrat, zatem resztki pokarmowe.

jędrność
Autor: Eddie
Źródło: http://www.flickr.com
Sprzyja jej często anatomiczna budowa ząbków, bruzdy jak też zakamarki, w jakich bytują mikroorganizmy.
Jak zatem zatroszczyć się o uzębienie? Troska o zdrowie zębów zmniejsza zagrożenie występowania mnóstwa chorób. Patogeny drobnoustrojów jamy ustnej mogą powodować schorzenia wsierdzia, atakują stawy. Coraz to więcej badań wskazuje na związek mikroorganizmów ze skłonnością do arteriosklerozy – co wywołuje udary i zawały i zwiększa możliwość poronień, nowotworu trzustki. W jamie ustnej mogą znajdować się również bakterie wywołujące tak niebezpieczne choroby jak gruźlica, kiła. A więc jednak trzeba myć zęby. Od maleńkości. To, czy matki ciężarne muszą brać fluor, jest dyskutowane, jednak powinny troszczyć się o ząbki. Niemowlęta powinny mieć przemywane wilgotną ściereczką bądź gąbeczką dziąsła, zanim jeszcze wyrżną im się ząbki. Kiedy pokażą się pierwsze ząbki, muszą być czyszczone. Po umyciu nie można pociechom dawać słodkiego soku przed snem. Osobiście sądzę, iż maluchy powinny być ośmielane do mycia ząbków przez rodziców.

Gdy nie chcą, powinny być do tego przymuszane. Przywykną i potem już same będę o to dbać, dlatego że im będzie nieprzyjemnie z brudnymi. Musimy także co pół roku udać się na wizytę u stomatologa. Dentysta Wrocław zaprasza.