W jaki sposób trzeba nosić ze sobą krótką broń, najczęściej spotykane odmiany kabur pistoletowych?

kabura
Posiadanie broni palnej obwarowane jest dużą ilością przepisów i nie każdy może ją w legalny sposób mieć. Wręcz przeciwnie, liczba osób mogących ją posiadać jest bardzo ograniczona, a przeciętny człowiek nie będzie miał żadnej szansy na otrzymanie zezwolenia.

Rzecz jasna z broni mogą korzystać odpowiednie mundurowe służby, w pierwszej kolejności wojsko i policja, a także w wyjątkowych przypadkach zwykli obywatele, na przykład przy jakimś realnym i poważnym zagrożeniu. Bardzo rygorystyczne są również reguły które dotyczą jej przechowywania i noszenia, tu również nie będzie miejsca na to, żeby udawać amerykańskich kowbojów. W domu broń musi być przechowywana w zabezpieczonym miejscu, tak żeby dostępu do niej nie miały niepowołane osoby, a podczas noszenia trzeba ją mieć zabezpieczoną w taki sposób, żeby nie wypadła spodni (polecamy dalej) nie mogła zostać łatwo wyciągnięta przez kogoś.

W tym ostatnim przypadku najczęściej stosowane są najróżniejsze kabury, które mają kształt pokrowca zrobionego z odpowiedniego materiału i przymocowanego w jakiś sposób do ciała czy ubrania. Generalnie kabury są dzielone na parę różnych typów. Pierwszym podziałem jest materiał, z którego są zrobione, i tu można wyróżnić kabury sztywne, półsztywne i miękkie. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady, najczęściej dobiera się je do oczekiwań właściciela i sytuacji, na jaką się je ubiera.

broń
Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Podział drugi to miejsce przyczepienia. Najpopularniejsze są kabury noszone na pasie. Pozwalają przede wszystkim na dyskretne trzymanie przy sobie pistoletu, a dodatkowo gwarantują dużą wygodę przy użyciu. Ich właściciele cenią je za szybkość dobywania broni i kontrolę jej obecności, jednak w niektórych specyficznych sytuacjach nie są najwygodniejsze.

Jeżeli ma się na przykład większą ilość sprzętu ze sobą lub będzie potrzeba dobycia pistoletu siedząc odzież (zobacz więcej) leżąc, to wtedy ukazująsię ich minusy. W przypadku akcji bojowych, gdzie najważniejsza jest wygoda operatora a nie to, czy ktoś zobaczy obecność broni, znacznie lepiej będą się sprawdzać kabury udowe. Noszone są one na specjalnych panelach, które przyczepia się paskami do uda właściciela, dzięki czemu bez przerwy jest bardzo łatwy dostęp do pistoletu.

kabura
Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie dobrze takie kabury sprawdzają się w przypadku posiadania dużej ilości sprzętu, wtedy wyjęcie pistoletu nie sprawia żadnych problemów.

Na filmach często można też zobaczyć broń wkładaną do specjalnych szelek, zakładanych na korpus pod ubranie. Tego typu kabury fobus są proste do ukrycia, zwłaszcza pod luźnym płaszczem lub marynarką, jednak dobywanie broni z nich nie jest najwygodniejsze.