Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, objawy i wartości uzdrawiania

Badanie wzroku
Zwyrodnienie plamki żółtej, nazywane również „AMD” jest schorzeniem siatkówki związanym z wiekiem, powodującym stratę widzenia centralnego. Stanowi kluczową przyczynę pogorszenia ostrości wzroku u osób po 50 roku życia w krajach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta odpowiada za nasze widzenie centralne. Z powodu jej działania możliwe jest czytanie, identyfikacja twarzy, obserwowanie telewizji i jazda autem. Dzięki niej widzimy także odcienie.

sprawdź tu
Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia wzroku, a nieraz do totalnej utraty spostrzegania centralnego – utrudniając, a czasami uniemożliwiając sprawowanie codziennych czynności. Choroba cechuje się powolnym i bezbolesnym rozwojem. Jednak w poniektórych trafach AMD może rozwijać się w mgnieniu oka, powodując nieodwracalną utratę wzroku w niezmiernie krótkim czasie. Statystyczne objawy to odkształcenia w zauważaniu linii prostych, niewyraźne i mniej ostre widzenie główne, złotawa lub ponura kropka w centralnym polu widzenia, zdeformowanie obserwowanych obiektów, kolory wydają się być bledsze i skromniej wysycone. Należy zdać sobie sprawę, jak wielką funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej dolegliwości jest niezwykle ważne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest drastycznie związane z wiekiem. Symptomy pojawiają się przeważnie po 50. roku życia, aczkolwiek są one rezultatem przemian, które przebiegały w ciele znacząco wcześniej, pod wpływem przeróżnych elementów. Na wystąpienie AMD może mieć znaczenie m.in. przesadna wystawa na światło UV oraz wyrazisty blask widzialny oraz długotrwałe i regularne przebywanie w sztucznym oświetleniu. Niebezpieczeństwo zachorowania na AMD jest kilkakrotnie większe u palaczy tytoniu. Gdy chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii wykonywana jest ocena ,która polega na dokonaniu poprawnych badań, w tym badań OCT. Do uzdrawiania stosuje się farmaceutyki hamujące powstawanie chorobliwych naczyń krwionośnych. Pewne środki są wstrzykiwane prosto do wnętrza oka. Leczenie obejmuje parę zastrzyków, które serwowane są w określonych interwałach czasowych. O dozie i częstości iniekcji doszklistkowych decyduje medyk po badaniu okulistycznym i wykonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to pozwala zahamować rozwój schorzenia, a u większości pacjentów poprawić ostrość wzroku.

oko
Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Należy zdać sobie sprawę z tego, jak znaczącą rolę w dziennym egzystowaniu odgrywa plamka żółta – leczenie dolegliwości jest niezmiernie istotne. Ceny zabiegów nie są tanie, często dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednakże pożytki są o sporo cenniejsze – sprawdź.